Spotkanie forum TTOW

Na początku czerwca dołączyłem do spotkania degustacyjnego forum The Taste Of Whisky (o którym już tu pisałem przy okazji wymieniania się próbkami whisky). Zawsze miło poznać ludzi bardziej obytych w temacie, można się sporo nauczyć.

Whisky do degustacji miały być z założenia szkockimi single maltami od niezależnych rozlewników, najlepiej pełnoletnimi i w mocy beczki. Ciekawy zestaw założeń który na starcie odrzuca najpopularniejsze whisky z oferty supermarketów i większości sklepów z alkoholami. Zakupy zostały dokonane przez organizatora, Rafała, w niemieckim The Whisky Cask oferującym rozlanie do mniejszych butelek, dzięki temu kupienie po 200ml każdej gwarantowało rozlanie akurat na osiem osób po 25ml bez żadnych pozostałości.

Uprzedziłem że się mało znam i nie chcę wystawiać ocen, bo każda skala wydaje mi się ułomna: skala stupunktowa jest skompresowana u większości recenzentów w realny zakres 80-100 (gdzie poniżej 80 oznacza whisky kiepską), skala dziesięciopunktowa z kolei wydaje się oscylować wokół 3/10 (whisky pijalna). A przede wszystkim mam mało doświadczenia więc pewnie się zachwycę whisky przeciętną albo nie docenię wybitnej. Ale Rafał chciał pozbierać oceny w arkuszu w skali dziesięciopunktowej więc dołączyłem do zabawy.

wstępny plan degustacji

Plan degustacji.

(1) Na start jako rozbiegówka posłużyła dwunastoletnia Auchentoshan, znana i lubiana za swoją łagodność whisky słodowa. Po rozgrzaniu nosów i podniebień przystąpiliśmy do degustacji właściwej.

(2) Pierwszy oficjalny kieliszek to Glen Moray 18-letnia (wydestylowana w 1998, zabutelkowana przez The Whisky Cask). Beczka po bourbonie, moc nie-zapisałem.

W nosie cytryna, trawy, wosk pszczeli i miód, trochę lakieru akrylowego. Oleista, bogata, ciężka, z wyczuwalnymi olejkami cytrusowymi. Po dodaniu wody ujawniły się zapachy jabłka, czerwonej porzeczki i siana. Smak ściągający, kwaskowaty, oleisty, skórzany, trochę brązowego cukru (demerara) i drewna. Finisz okazał się krótki i rozczarowujący.

Podsumowanie: świetne i bogate “wejście” z przodu ust, kiepski tył (właściwie nieobecna) i finisz. Ocena 5-6/10.

(3) Drugi kieliszek to Glentauchers 8-letnia (wydestylowana w 2008, zabutelkowana przez The Whisky Cask). Beczka po sherry oloroso pierwszego napełnienia, moc 58.4%. Będzie ciekawie, nie piłem jeszcze tak młodego single malta z beczki po sheery.

W zapachu sherry, rodzynki, słodkie czerwone owoce, jabłka, pomarańcze. Lekko siarkowy. W smaku ściągająca, słodko-kwaśna, pomarańcza i trochę czekolady. Finisz krótki, ostry i słodki.

Podsumowanie: trochę jak Glenfarclas 10yo i Glendronach 12yo: fajne sherry odrobinę zepsute siarką. Ocena 3/10.

(4) Trzeci kieliszek to Glenlossie 19-letnia (destylacja 1997, butelkowanie The Whisky Cask), beczka po bourbonie, moc 54.2%.

W zapachu miód, bimber (kiepsko!), herbata, lakier akrylowy, mus jabłkowy. W smaku herbaciana, słodkawa, chemiczna (farba? lakier?) i cierpka. Finisz szorstki, ściągający, średni.

Podsumowanie: lakier z cukrem. Stało się tu coś złego, nie wiem co, może kiepska beczka. Nie dopiłem. Ocena 2/10.

(5) Czwarty kieliszek to Auchroisk 7-letnia (destylacja 2010, The Whisky Cask). Beczka po porto pierwszego napełnienia, moc 52.5%. To ta nietypowo różowa na zdjęciu.

Nos: zasiarczona beczka, jabłko z siarką. Po ulotnieniu części siarki pojawiają się ledwo wyczuwalne zapachy wiśni, czerwonych jabłek, czerwonego wina. W smaku słodkie wiśnie, a poza tym ściągnięcie i ukłucie siarkowe, nieprzyjemna. Finisz ściągający i krótki.

Podsumowanie: siarka z cukrem. Paskudna, nie dopiłem. 1/10.

(6) Niespodzianka pierwsza, “whisky z worka” jak nazwał ją Rafał, dając do spróbowania bez ujawniania co to jest. Nos: suszone owoce, jabłka, śliwki, rodzynki (kompot świąteczny) i czarna porzeczka. Trochę bulionu warzywnego. Jakieś słodkie wino, sherry lub madeira? W smaku słodka, czerwone wino, lekko cierpka, pomarańcze. Finisz długi i ciepły.

Podsumowanie: fajna, ciekawa, nietuzinkowa. Na pewno beczka po winie ale nie wiem po jakim. Ocena 4-5/10.

Ujawnienie: Glenturret 22yo (1994-2017), butelkowana przez WhiskyBroker, beczka to barolo wine barique.

(7) Piąty (oficjalny) kieliszek to Clynelish 17-letnia (destylacja 1996, butelkowanie 2014 przez The Whisky Cask), beczka po bourbonie, moc 54% i wysokie oczekiwania.

W zapachu trawa, wosk, świeżo i “okrągło” (bez żadnego ukłucia, miła odmiana), świeże owoce, skórka jabłka, agrest. Po dodaniu wody więcej zapachów jabłkowych i trochę gruszki. Smak słodki, ziołowy, oleisty, gorzkawy, kwaśny, trochę jak syrop na kaszel (dobry syrop). Finisz długi, słodkawy, ziołowy i przyjemny.

Podsumowanie: świetna! Idealny balans słodko-kwaśno-gorzki. Bogaty nos, bogate “wejście”, dużo frajdy z przodu i tyłu buzi, fajny finisz. Ocena 8/10 i ochota na ponowne spróbowanie kiedy indziej.

W tym miejscu, po siedmiu kieliszkach, doznałem już lekkiego stępienia zmysłów. Dlatego kolejne notki i oceny będą wyraźnie uboższe.

(8) Szósty kieliszek to Auchroisk 24-letnia (1991-2016, The Whisky Cask). Beczka po sherry. Mocy nie zanotowałem.

W zapachu zjełczałe masło, olej, kwaśne owoce. W smaku cierpka, ostra, owocowo-kwaśna. Finisz ostry i krótki.

Podsumowanie: zaledwie poprawna. Ocena 2.5/10.

(9) Niespodzianka druga, kolejne ślepe próbowanie whisky którą Rafał wyciągnął z torby. Nos: Oleiście, masło, trochę sherry, siarka. Smak: cierpki i ściągający. Finisz ostry i krótki.

Podsumowanie: kwaśna i siarkowa. Ocena 3/10, a i chyba zawyżona.

Ujawnienie: niestety nie zanotowałem.

(10) Siódmy kieliszek to Glen Garioch 24-letnia (1996-2014, The Whisky Cask)

W zapachu owoce, mnóstwo wanilii, bzy, skórka jabłka. W smaku ściągająca i słodkawa. Finisz ostry, ciepły i krótki.

Podsumowanie: poprawna, tylko poprawna, szkoda. Ocena 3.5/10.

(11) Niespodzianka trzecia okazała się kwaśna i siarkowa, nawet nie wystawiałem oceny.

(12) Ósmy, ostatni oficjalny kieliszek to Glenrothes 30-letnia (1986-2017). Beczka po sherry.

W zapachu sherry monster (czyli rodzynki, wino, mnóstwo owoców i słodkości), zioła, goździki, lekka siarka. W smaku mocna, ostra, przyprawowa, wyczuwalny cynamon. Finisz średni pod każdym względem.

Podsumowanie: niezła, chciałbym spróbować mniej “zmęczony”. Ocena 4.5/10.

Ogólnie bawiłem się świetnie, głównie ze względu na towarzystwo. Same whisky jak widać były różne, od rewelacyjnego Clynelisha po dziwne porażki prawdopodobnie wynikłe ze złej beczki. Niektóre z tych pozycji mam na liście do ponownego spróbowania ale ogólnie mam średnie zdanie o The Whisky Cask jako rozlewniku whisky. Butelki od Gordon&MacPhail czy Cadenhead częściej się trafiały dobre.

A dwanaście kieliszków na jedno popołudnie to dla mnie jednak za dużo w sensownej degustacji.

Marvel's Defenders

Kiedy piszę tę notkę dzieli nas mniej niż dwanaście godzin od światowej premiery serialu “Defenders” na Netfliksie. Jako fan kinowego (ale i komiksowego) Marvela oraz dotychczasowych seriali dziejących się w tym samym świecie co Marvel Cinematic Universe czekam jak na szpilkach.

Ponieważ whisky pojawiały się w dotychczasowych serialach, zacząłem się zastanawiać jakie whisky piłaby cała czwórka Defendersów – lub jakie whisky po prostu mogą ich reprezentować. Z butelek jakie miałem w domu złożyłem taki oto kwartet.

The Defenders w butelkach

The Defenders w butelkach

Daredevila reprezentuje dwunastoletni Macallan Sherry Oak, niegdyś podstawowy single malt tej utytułowanej destylarnii. To Macallana zamawia Matt w piątym odcinku drugiego sezonu na wykwintnym przyjęciu gdzie próbuje zaimponować Elektrze. Jest to wspaniały smaczek: Macallan ma wizerunek whisky brytyjskiej klasy wyższej, z którego to wizerunku skwapliwie korzysta przy wycenianiu swoich produktów, ale to też powoduje popularność tej whisky wśród nuworyszów i osób aspirujących. Matt zamawiający tę whisky na dystyngowanej imprezie wchodzi w popularne cliché “starania się zbyt mocno” czym nieświadomie odsłania się jako gość spoza tego świata kiedy próbuje zaimponować siedzącej obok kobiecie.

Jessica Jones piła w swoim serialu bardzo dużo różnych, ale zawsze tanich whisky, głównie bourbonów. Jest wspaniałe zestawienie wszystkich pitych przez JJ whisky na Buzzfeed. Najbardziej jest wyeksponowany Wild Turkey 101, kupiony tekstem “Bourbon, cheapest one you got”. Czemu ta scena to bzdura ładnie jest wyjaśnione w podlinkowanym tekście, w każdym razie akurat WT 101 mi wyszedł (to jest świetny bourbon!) więc wyciągnąłem do zdjęcia innego pitego przez Jessicę bourbona, podstawowego Old Grand Dad. W wersji europejskiej ma on pojemność 0.7L oraz pękatą butelkę, stąd nie wygląda dokładnie jak butelka w serialu.

To była ta łatwiejsza połowa zestawienia. Dwaj kolejni członkowie Defenders nie są pokazani podczas picia whisky więc trochę się tu pobawię.

Luke Cage nie pije w swoim serialu whisky więc ciężko powiedzieć jaką by pił. Ale sam serial wspaniale pokazuje kulturę czarnoskórych, głównie jazzu granego w klubie Cottonmoutha. Skoro jazz to Nowy Orlean, a skoro Nowy Orlean to najsłynniejszy koktajl pochodzący z tego miasta, serwowany w większości klubów jazowych Sazerac. Koktajl ten oryginalnie był przygotowywany z koniaku, w końcu kulturowo Nowy Orlean był zawsze przesiąknięty kulturą francuską, ale w drugiej połowie XIX wieku francuskie winnice zostały zaatakowane przez owada zwanego Filoksera Winiec, co przetrąciło produkcję koniaku, co z kolei spowodowało że nową bazą Sazeraca została amerykańska żytnia whisky. Dodatkowo przez jakiś czas żytnia whisky jako ostrzejsza w smaku od bourbona była uważana za bardziej “macho”, a przecież Luke Cage to nie tylko w przenośni najtwardszy gość z całej czwórki Defendersów. Dodatkowo Rittenhouse Rye jako świetna w smaku oraz przystępna cenowo whisky na pewno da Luke’owi kolejny temat do rozmowy z Jessicą Jones. Chociaż ich romans wielu rozmów nie potrzebował.

Iron Fist w komiksach jest przedstawiony w zielonym wdzianku, zielony to jego oficjalny kolor. To pierwszy powód wybrania Johnnie Walker Green Label do reprezentowania Iron Fista. Drugi jest taki, że Iron Fist pochodzi z ogólnie pojętego Zachodu ale przez kilka lat mieszkał gdzieś-w-Chinach (tak, wiem, K’un-Lun fizycznie jest gdzieś w innym wymiarze) i był niedostępny dla reszty świata. Dokładnie taki los spotkał Green Label: w 2012 roku został wycofany ze wszystkich rynków z wyjątkiem azjatyckiego (konkretnie pozostał wyłącznie na Tajwanie), dopiero w 2016 powrócił, ku zaskoczeniu wszystkich tych, którzy spisali go na straty. Wypisz-wymaluj historia Iron Fista.

Zupełnym przypadkiem wyszła z tego czwórka naprawdę niezłych whisky które mogę polecić każdemu jako reprezentanta swojej kategorii. Mam nadzieję że serial okaże się co najmniej tak samo dobry.

Glenfiddich 12 Years Old

Glenfiddich to najbardziej znana i najlepiej się sprzedająca whisky single malt. Co oznacza że szkoda klawiatury na powtarzanie po raz tysięczny tego, co internet sam podsuwa garściami. Że to pierwszy single malt promowany poza Szkocją, że dostępny w około stu osiemdziesięciu krajach na całym świecie, że Glenfiddich to najwięcej produkująca i najwięcej sprzedająca destylarnia whisky słodowej w Szkocji. W Polsce oznacza to, że “zielonego”, dwunastoletniego Glenfiddicha można kupić nawet na stacjach benzynowych. Tak, był także moim jednych z pierwszych single maltów.

A gdzie Glenfiddicha kupić nie można? Na polach golfowych należących do aktualnego prezydenta USA, Donalda Trumpa. I to jest historia warta opowiedzenia!

W 2006 roku Trump zakupił w Szkocji kawałek ziemi nad morzem, obok miejscowości Balmedie (wschodnie Highlands). Kawałek spory, bo 1400 akrów czyli prawie 570 hektarów (5.7 km²) z przeznaczeniem na ośrodek golfowy: dwa pola, pięciogwiazdkowy hotel, domki i szkołę golfa. Okoliczni mieszkańcy i grupy obrońców środowiska protestowały bo oznaczałoby to sporą ingerencję w krajobraz i zniszczenia między innymi wydm mających cztery tysiące lat i badanych przez naukowców. Budowę kontrowersyjnego ośrodka golfowego jednak w końcu zatwierdzono i rozpoczęto.

Afera właściwa rozpoczęła się kiedy właściciele kilku posiadłości leżących wewnątrz planowanego kompleksu golfowego odmówili sprzedaży firmie Trumpa swoich domów i działek. Spośród tych właścicieli najbardziej rozpoznawalny został Michael Forbes, rolnik i rybak, który nie ulegał presji sprzedaży swojej dwudziestotrzyakrowej działki z domem leżącej blisko środka samego kompleksu. Ta historia ma wiele odnóg, bohaterów oraz w chwili pisania tej notki (czerwiec 2017) się nie zakończyła. Anthony Baxter nakręcił dwa filmy dokumentalne o całej aferze, wydany w roku 2011 “You’ve Been Trumped” i pięć lat młodszy “You’ve Been Trumped Too” – oba są warte obejrzenia.

Glenfiddich jako marka a William Grant & Sons jako firma zalazły Trumpowi za skórę kiedy w roku 2012 w popularnym plebiscycie “Glenfiddich Spirit of Scotland Award” najwyższy tytuł – Top Scot – w wyniku głosowania przypadł właśnie Michaelowi Forbesowi. Tego już było dla nowojorskiego przedsiębiorcy za wiele. W znanym dziś całemu światowi stylu wpadł w szał na Twitterze, nazywając nagrodę hańbą dla całej Szkocji, wezwał do bojkotu Glenfiddicha oraz zapowiedział zakaz sprzedawania i serwowania Glenfiddicha (jak i innych whisky produkowanych przez WG&S) we wszystkich swoich przedsiębiorstwach. Nie obyło się też bez oskarżenia WG&S o manipulowanie plebiscytem jako zemstę za wybranie innej whisky niż Glenfiddich do serwowania na polach golfowych Trumpa (jak się okazało kilka lat później, oficjalną szkocką Trumpowych pól golfowych przygotowała destylarnia Glendronach).

Na szczęście nie jestem Donaldem Trumpem więc mogę sobie bez żadnych oporów nalać Glenfiddicha. Na pierwszy ogień wersja dwunastoletnia, podstawowa, “zielona”. Bardzo ładna butelka, także w wersji miniaturowej, o charakterystycznej, trójkątnej podstawie.

Zielony to idealny kolor butelki dla Glenfiddicha 12yo

Zielony to idealny kolor butelki dla Glenfiddicha 12yo

Zapach jest bardzo świeży. Dominują w nim jabłka i gruszki (zielone, ledwo dojrzałe), poza tym pieprz, imbir, lekko kłująca w nos ostrość. Poza tym w zapachu pojawiają się waniliowa słodkość, wytrawne białe wino, kiwi, bardzo lekki zapach świeżych kwiatów.

Smak jest wpierw cierpki (dąb i przyprawy), jabłkowo-gruszkowy, po chwili robi się lekko słodki.

Finisz lekko ściągający, drewniany, średnio długi.

Jest to whisky całkiem ostra i kłująca jak na dwunastoletniego single malta “dla każdego”. Nie wiem z czego to wynika (czy z szerokości “serca” destylatu, czy też z ogrzewania alembików ogniem) ale nie da się ukryć że można łatwo wskazać łagodniejsze, bardziej przyjazne dziesięcio- czy dwunastoletnie single malty. Nie zmienia to faktu że Glenfiddich w wersji dwunastoletniej to bardzo dobry pomysł na rozpoczęcie przygody ze szkocką whisky słodową, także ze względu na bardzo atrakcyjną (na tle konkurentów) cenę i niezrównaną dostępność.

Zresztą nie tylko na rozpoczęcie. To dobry, bezpretensjonalny i pasujący do każdej sytuacji single malt.

Mała butelka na zdjęciu ma pojemność 200ml i pochodzi z zestawu Glenfiddich Explorer Collection, składającego się z trzech takich butelek Glenfiddicha (12-, 15- i 18- letni) oraz kieliszka tulipanowego. Fajny zestaw nie tylko na prezent, szkoda że średnio dostępny w Polsce.

Tym razem linki nie o samej whisky a o aferze wokół pola golfowego.

Promocje whisky w Carrefour i Tesco

Wygląda na to że w supermarketach skończyła się początkoworoczna posucha alkoholowa i znów można wypatrywać fajnych promocji. Tym razem wyrazy szacunku w stronę Carrefoura który proponuje bardzo dobre ceny za te trochę droższe whisky. Przyjrzyjmy się gazetce Carrefoura “Kolekcja Whisky” ważnej do 29. maja.

Przegląd jest oczywiście subiektywny!

 • Glenfiddich 12yo – pierwszy i najpopularniejszy single malt na świecie. Moim zdaniem w tej kategorii wiekowej i cenowej są lepsze pozycje, także dla początkujących (ten Glenfiddich jest trochę kłujący, ostry jak na malta w swoim wieku) ale to jest po prostu klasyka gatunku. Dobry prezent zarówno dla kogoś kto dopiero zaczyna przygodę z single maltami jak i entuzjasty.
 • Glenfiddich 15yo Solera Reserve – w tej cenie rewelacja, przyjemnie złożona (można wąchać i wąchać) i łagodniejsza niż 12yo. Zazwyczaj kosztowała ponad dwie stówy więc 180 to dobra okazja na zapoznanie z tą butelką.
 • Glenfiddich 14yo Rich Oak – to “limited” to bzdura, ta whisky weszła do oferty Glenfiddicha w 2010 roku i ma pozostać w “core range”. Próbowałem na Whisky Live Warsaw i to ciekawa whisky – gładka, sporo przypraw i drewnianych akcentów. Za 150zł warto.
 • Glengoyne 10yo – jedna z mniejszych gorzelni nareszcie ma oficjalną dystrybucję w Polsce. Mniejsze gorzelnie mają tę zaletę że nie przycinają na jakości kompensując marketingiem (patrzę na was, Macallan i Glenlivet). Glengoyne jest dobrym tego przykładem, na Whisky Live Warsaw zachwycałem się przy ich stoisku. W tej cenie tę butelkę brałbym zamiast Glenfiddicha 12yo!
 • Scapa Glansa – tu trzeba uważać, to jest lekko torfowy eksperyment tej destylarni. Dla fanów dymnych maltów. Ja próbowałem, fanem nie jestem, wolę nietorfową Scapa Skiren.
 • Benromach 10yo – na degustacji w W&WP to był najfajniejszy z trzech Benromachów, ale że torfowe malty to nie mój klimat to nie potrafię polecić. Na plus świetny design butelki.
 • Loch Lomond 12yo – fajna whisky z ciekawej gorzelni ale, prawdę mówiąc, nic wyjątkowego.
 • Macallan Amber – wyobraźcie sobie że jeden z waszych ulubionych producentów wycofał z oferty swój najlepszy samochód, telefon czy laptopa, i zastąpił produktem wciąż niezłym ale jednak słabszym, wmawiając wam że jest równie dobry jak ten poprzedni. No więc dokładnie tak jest z serią 1824 Macallana. To niezła whisky której przyszło zastąpić swoje wybitne, starsze siostry. Dobra na pierwszy kontakt z Macallanem. Jeśli zasmakuje mam dobrą wiadomość – Macallan przywraca do oferty swoje wybitne malty z podaniem wieku. Jeśli do supermarketów w Polsce trafi Macallan 12yo Sherry Oak albo jakiś Triple Oak, w cenach niższych niż okolice czterech stów jakie sobie teraz życzą sklepy specjalistyczne za te butelki, będziemy mieli piękne czasy.
 • Tullibardine Sovereign – piłem, polubiłem, młoda i świeża. Za tę cenę wolałbym kupić dzięsięcio-dwunastoletniego malta.
 • Glenfarclas 15yo – akurat “piętnastki” nie piłem, ale wszystkie Glenfarclasy z jakimi miałem kontakt (10yo, 12yo, 18yo, “105”) były wspaniałymi, pełnymi owocowych zapachów “sherry monsterami”. Zdecydowanie kupowałbym… ale pewie w Domu Whisky gdzie ta butelka jest tańsza.
 • West Cork 10yo – nie mam pojęcia.
 • Nikka All Malt – to był mój wstęp do whisky japońskich, wciąż uwielbiam, w tej cenie (japońskie są generalnie drogie) rewelacja.
 • Taketsuru Pure Malt – mam w gablotce cztery różne whisky firmy Nikka i czuję że to będzie piąta. Z całej tej gazetki ta butelka jest na szczycie mojej listy zakupów.
 • Buffalo Trace – wciąż i niezmiennie moim zdaniem najlepszy bourbon w kategorii “do 100zł” razem z Wild Turkey.
 • Wild Turkey Rare Breed – nie próbowałem, zamierzam, 94 punkty w Biblii Murraya. Ta cena jest rewelacyjna.
 • Woodford Reserve – fajny bourbon, stylowa butelka, polecam.
Pierwsza strona gazetki Carrefoura

Nareszcie promocja z single maltami na pierwszym planie!

Niezły zestaw promocji przygotowało też Tesco, sięgnijmy do “Karty Drinków i Alkoholi” Tesco ważnej do końca kwietnia.

Wiele z whisky w tej gazetce było już przecenionych i skrótowo opisanych w notce o promocji Tesco w grudniu 2016, proponuję otworzyć w drugiej zakładce.

 • Johnnie Walker Green Label 15yo – nie dość że jedyny blended malt (czyli bez whisky destylowanej w kolumnie) w linii Johnnie Walker, to na dodatek w opinii nie tylko mojej “właśnie o to chodzi w blended maltach”. Bardzo złożona, bogata, wspaniała, niekoniecznie dla początkujących ze względu na smak oraz cenę.
 • Johnnie Walker Gold Label Reserve – patrz notka o promocji grudniowej.
 • Singleton 12yo –patrz notka o promocji grudniowej.
 • Jameson – moja ulubiona irlandzka whiskey w swojej kategorii cenowej, łagodna i jednocześnie trochę “zielona” (trawiasta, ziołowa) w charakterze, doskonała do hot toddy.
 • Glenfiddich 12yo – jeszcze taniej niż w Carrefourze, a poza tym to patrz wyżej.
 • Laphroaig 10yo – 129zł to rewelacyjna cena ale bardzo przestrzegam przed zakupem jeśli się nie zna tego smaku i charakteru, to jeden z najbardziej torfowych i “medycznych” single maltów.
 • Ballantine’s, Grant’s, Tullamore DEW – wspomniane w notce o promocji grudniowej.
 • Wild Turkey 81 – za 59zł jest to pozycja obowiązkowa, obok Buffalo Trace mój ulubiony bourbon w kategorii do 100zł.
 • Chivas Regal 12yo – uwielbiam, jeden z najlepszych szkockich blendów, owocowy i bogaty.
 • Passport Scotch, Hankey Bannister – pomijam, nie mam zdania.
 • Jim Beam – biały to pozycja kultowa, uważam że w tym zakresie cen bourbony miażdżą tanie, szkockie blendy. Double Oak – już się zachwycałem w notce o promocji grudniowej.
 • Johnnie Walker Blender’s Batch Red Rye Finish – słyszę same dobre opinie, muszę wreszcie spróbować.
 • Johnnie Walker Red, Black, Double Black – klasyki gatunku, albo się je zna i lubi, albo się zna i nie lubi, a jeśli się nie zna – to lepiej spróbować przed kupieniem całej butelki bo są specyficzne.

Muzyka przycichła. Rynek szkockiej whisky.

Scotch Whisky Association publikuje coroczne raporty z liczbami produkcji i sprzedaży szkockiej whisky w objętym raportem roku. Na blogu Diving For Pearls Michael Kravitz również co roku zamieszcza analizy owych raportów, także w szerszym kontekście uwzględniającym rynek whisky amerykańskiej i światowej, korzystając nie tylko z danych od SWA.

Polecam zwłaszcza skupioną na raporcie SWA część pierwszą. Część druga kontynuuje na podstawie szczątkowych danych z 2016, a część trzecia skupia się na rynku amerykańskim.

Jest to fascynująca lektura, zwłaszcza w zestawie z oryginalnym raportem oraz, jeśli akurat pod ręką, książkami “Malt Whisky Yearbook 2017” oraz wstępem do “Whisky Bible 2017” Jima Murraya.

Wykres: objętość eksportu szkockiej w latach 1980-2015

Eksport szkockiej w latach 1980-2015. To nie jest wykres z marzeń prezesa.

Nie będę tutaj robił wklejek ani tłumaczeń podlinkowanych wyżej raportów, ale spiszę kilka wniosków jakie mi się nasunęły w wyniku lekury.

 • Szkocka whisky to przede wszystkim blendy. Whisky słodowa stanowi jedną szóstą woluminu (litrów) i jedną czwartą wartości eksportu szkockiej. To trochę truizm, ale łatwo się o nim zapomina z pozycji entuzjasty odkrywającego olbrzymi świat single maltów.
 • Aktualny boom to przede wszystkim rosnące ceny, wzrost woluminu eksportu jest mały.
 • Wolumin i wartość eksportu szkockiej spadają od maksymalnego jak dotąd roku 2011. Za wcześnie na ogłaszanie końca bańki, natomiast orkiestra gra słyszalnie ciszej.
 • Wolumin eksportu whisky słodowej praktycznie nie wzrósł od czasu rekordowego 2011. Co oznacza że entuzjastycznie opisywane w “Malt Whisky Yearbook” rozbudowy kolejnych gorzelni mogą się okazać mocno na wyrost.
 • Na przykład: Glenlivet właśnie przechodzi rozbudowę która pozwoli potroić możliwości produkcyjne, do ponad 30mln litrów alkoholu rocznie. Glenfiddich od 2018 będzie mógł produkować 20mln litrów alkoholu rocznie (z aktualnych 14mln), a Macallan - 26mln (teraz 11mln). To są duże wzrosty, aktualne możliwości produkcyjne wszystkich szkockich destylarni whisky słodowej to w sumie 377 mln litrów rocznie (realna bieżąca produkcja od 2013 utrzymuje się na poziomie około 270mln litrów).
 • Pozostała w magazynach objętość whisky słodowej starszej niż dziesięć lat sukcesywnie spada od 2008 roku, ale spadek ten wyhamowuje, powinien się wypłaszczyć lub zmienić we wzrost w ciągu najbliższych dwóch lat (patrząc na wzrosty produkcji po roku 2005).
 • Popularność whisky wydaje się wciąż rosnąć, czemu więc eksport szkockiej przestał? W rozpatrywanych latach bardzo wzrosła sprzedaż i eksport whisky amerykańskiej (głównie bourbona).
 • Amerykańscy producenci mają łatwiej: pomijam to, że destylują w kolumnie pozwalającej na wydajną pracę ciągłą. Podczas kiedy whisky szkocka robi się świetna po około dziesięcu-dwunastu latach, amerykańska bywa bardzo dobra już po czterech, a świetna po siedmiu-ośmiu latach. To pozwala Amerykanom łatwiej reagować na trendy rynkowe. Jak na przykład aktualny boom na whisky, który po szkockiej objął także amerykańską.
 • Indie, Polska, Japonia to trzy kraje o największym wzroście woluminu importu szkockiej whisky w 2016 (odpowiednio 41%, 20%, 20%). Jednocześnie Polska i Japonia to niskie wzrosty wartości tego importu, co oznacza że w większości jest to boom na tanie blendy. To potwierdza moje anegdotyczna obserwacje hipermarketowych wystawek wypełnionych czerwonym Grantsem. Ale Szkoci wiedzą że po wzroście produktu popularnego rośnie rynek entuzjastów, dlatego w ostatnim roku bardzo wiele nawet dość niszowych destylarni weszło do Polski z oficjalnymi dystrybutorami (np. produkująca zaledwie milion litrów rocznie Glengoyne). (Część druga).
 • To co się dzieje z cenami single maltów starszych niż 18-letnie, a już zwłaszcza w kategorii 25+ można najdelikatniej ująć określeniem strzyżenie owieczek. Śmiesznie się to komponuje ze wspominkami z tamtych czasów, na przykład wspomnianego Jima Murraya, z których wynika że w owczesnych kryzysowych czasach była to whisky wrzucona do nierzadko kiepskich beczek, której nikt po tych trzech-pięciu latach nie kupił do blendów, więc sobie leżała w magazynie bez pomysłu co z nią zrobić. (część trzecia).
 • Ian Buxton swój artykuł o cenach singlemaltów w “Malt Whisky Yearbook 2017” zakończył brutalnym “my blunt conclusion on whisky pricing: simply suck it up or move on.”. Wygląda na to że wkrótce to nie konsumenci będą zmuszeni do “suck it up”.

I tym optymistycznym dla nas, konsumentów, akcentem, należałoby zakończyć. A producenci? Branża sobie poradzi, jest o wiele bardziej skonsolidowana w grupy kapitałowe niż podczas poprzedniego kryzysu.